Seiko Instruments S-1132B42-M5T1G
S-1132B42-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B42-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B42-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B42-M5T1G
QUANTITY
S-1132B42-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B42-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B42-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C