Sullins Connector Solutions GCM18DRST-S288
GCM18DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCM18DRST-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM18DRST-S288.pdf
Availability of GCM18DRST-S288
QUANTITY
GCM18DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM18DRST-S288
Internal Part NumberEIS-GCM18DRST-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM18DRST-S288
Related LinksGCM18DR, GCM18DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM18DRST-S288 Details Description
Related parts for GCM18DRST-S288
FIXED IND 100UH 150MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 2A DO204AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 370MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf