Murata Electronics North America GCM21A7U2E821JX01D
GCM21A7U2E821JX01D picture photo
Mfg. Part Number
GCM21A7U2E821JX01D
Brief Description
CAP CER 820PF 250V U2J 0805
Datasheet Download
GCM21A7U2E821JX01D.pdf
Availability of GCM21A7U2E821JX01D
QUANTITY
GCM21A7U2E821JX01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21A7U2E821JX01D
Internal Part NumberEIS-GCM21A7U2E821JX01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21A7U2E821JX01D
Related LinksGCM21A7U2, GCM21A7U2E821JX01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21A7U2E821JX01D Details Description
Related parts for GCM21A7U2E821JX01D
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf