Murata Electronics North America GCM21B5C1H183JA16K
GCM21B5C1H183JA16K picture photo
Mfg. Part Number
GCM21B5C1H183JA16K
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GCM21B5C1H183JA16K.pdf
Availability of GCM21B5C1H183JA16K
QUANTITY
GCM21B5C1H183JA16K Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21B5C1H183JA16K
Internal Part NumberEIS-GCM21B5C1H183JA16K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21B5C1H183JA16K
Related LinksGCM21B5C1, GCM21B5C1H183JA16K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21B5C1H183JA16K Details Description
Related parts for GCM21B5C1H183JA16K
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf