Murata Electronics North America GCM21B5C1H223JA16K
GCM21B5C1H223JA16K picture photo
Mfg. Part Number
GCM21B5C1H223JA16K
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GCM21B5C1H223JA16K.pdf
Availability of GCM21B5C1H223JA16K
QUANTITY
GCM21B5C1H223JA16K Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM21B5C1H223JA16K
Internal Part NumberEIS-GCM21B5C1H223JA16K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM21B5C1H223JA16K
Related LinksGCM21B5C1, GCM21B5C1H223JA16K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM21B5C1H223JA16K Details Description
Related parts for GCM21B5C1H223JA16K
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD LPCXPRESSO LPC1769 datasheet.pdf
EVAL BOARD W/USB-I2C FOR XRP7704 datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf