Sullins Connector Solutions GCM22DCST-S288
GCM22DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCM22DCST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM22DCST-S288.pdf
Availability of GCM22DCST-S288
QUANTITY
GCM22DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM22DCST-S288
Internal Part NumberEIS-GCM22DCST-S288
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM22DCST-S288
Related LinksGCM22DC, GCM22DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM22DCST-S288 Details Description
Related parts for GCM22DCST-S288
RES 1.1K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
10 WAY HEADER VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
8365-5 SPRING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL ARDUINO DVR SHIELD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FUSE RK-5 200 A 600 AC/DC datasheet.pdf