Sullins Connector Solutions GCM24DRMT
GCM24DRMT picture photo
Mfg. Part Number
GCM24DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
GCM24DRMT.pdf
Availability of GCM24DRMT
QUANTITY
GCM24DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM24DRMT
Internal Part NumberEIS-GCM24DRMT
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM24DRMT
Related LinksGCM2, GCM24DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM24DRMT Details Description
Related parts for GCM24DRMT
SENSOR MOTION DIG STD 5V BK PCB datasheet.pdf
CONN SHROUD 24POS PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .127M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 160KB FLASH 324BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf