Sullins Connector Solutions GCM25DTMS-S189
GCM25DTMS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GCM25DTMS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM25DTMS-S189.pdf
Availability of GCM25DTMS-S189
QUANTITY
GCM25DTMS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM25DTMS-S189
Internal Part NumberEIS-GCM25DTMS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM25DTMS-S189
Related LinksGCM25DT, GCM25DTMS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM25DTMS-S189 Details Description
Related parts for GCM25DTMS-S189
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M W/W TIN GI datasheet.pdf