Sullins Connector Solutions GCM28DCCN-S189
GCM28DCCN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GCM28DCCN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM28DCCN-S189.pdf
Availability of GCM28DCCN-S189
QUANTITY
GCM28DCCN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM28DCCN-S189
Internal Part NumberEIS-GCM28DCCN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM28DCCN-S189
Related LinksGCM28DC, GCM28DCCN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM28DCCN-S189 Details Description
Related parts for GCM28DCCN-S189
IC FIFO 16384X36 15NS 120QFP datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 4MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 500VAC 250VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
TWNTB 64W.120V.60HZ.FLOR.FDTHRU datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf