Sullins Connector Solutions GCM30DRMN
GCM30DRMN picture photo
Mfg. Part Number
GCM30DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 WW
Datasheet Download
GCM30DRMN.pdf
Availability of GCM30DRMN
QUANTITY
GCM30DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM30DRMN
Internal Part NumberEIS-GCM30DRMN
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM30DRMN
Related LinksGCM3, GCM30DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM30DRMN Details Description
Related parts for GCM30DRMN
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 30MM X 30MM X 12.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA SC88A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE L-MOS SMV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf