Murata Electronics North America GCM3195C2A362JA16D
GCM3195C2A362JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM3195C2A362JA16D
Brief Description
CAP CER 3600PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
GCM3195C2A362JA16D.pdf
Availability of GCM3195C2A362JA16D
QUANTITY
GCM3195C2A362JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM3195C2A362JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM3195C2A362JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM3195C2A362JA16D
Related LinksGCM3195C2, GCM3195C2A362JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM3195C2A362JA16D Details Description
Related parts for GCM3195C2A362JA16D
IC OPAMP GP 800KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 5A PW-MOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 211A DIRECTFET datasheet.pdf