Murata Electronics North America GCM31CR71H225KA55L
GCM31CR71H225KA55L picture photo
Mfg. Part Number
GCM31CR71H225KA55L
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GCM31CR71H225KA55L.pdf
Availability of GCM31CR71H225KA55L
QUANTITY
GCM31CR71H225KA55L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM31CR71H225KA55L
Internal Part NumberEIS-GCM31CR71H225KA55L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM31CR71H225KA55L
Related LinksGCM31CR71, GCM31CR71H225KA55L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM31CR71H225KA55L Details Description
Related parts for GCM31CR71H225KA55L
IDC CABLE - MDN24K/MC24G/X datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 14SO datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 74V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf