Sullins Connector Solutions GCM40DCTT
GCM40DCTT picture photo
Mfg. Part Number
GCM40DCTT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM40DCTT.pdf
Availability of GCM40DCTT
QUANTITY
GCM40DCTT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM40DCTT
Internal Part NumberEIS-GCM40DCTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM40DCTT
Related LinksGCM4, GCM40DCTT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM40DCTT Details Description
Related parts for GCM40DCTT
RCVR IR REM CTRL 5V 40KHZ SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER LV 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPSTX2 16A 125V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf