Vishay/Dale RNC50J61R9FSRE6
RNC50J61R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J61R9FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J61R9FSRE6.pdf
Availability of RNC50J61R9FSRE6
QUANTITY
RNC50J61R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J61R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J61R9FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J61R9FSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J61R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J61R9FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J61R9FSRE6
CONN HEADER 10POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf