Vishay/BCcomponents MRS25000C2151FCT00
MRS25000C2151FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2151FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2151FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2151FCT00
QUANTITY
MRS25000C2151FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2151FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2151FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2151FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2151FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2151FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2151FCT00
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 64POS DUAL PCB datasheet.pdf