| Internal Part Number | EIS-STK14C88-5L45M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Standard Package | 68 | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 32-PLCC (13.97x11.43) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | STK14C88-5L45M | |
| Related Links | STK14C8, STK14C88-5L45M Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor | |
 | 9-102974-0-24 | CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A | datasheet.pdf | |