Sullins Connector Solutions GCM40DTAD
GCM40DTAD picture photo
Mfg. Part Number
GCM40DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM40DTAD.pdf
Availability of GCM40DTAD
QUANTITY
GCM40DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM40DTAD
Internal Part NumberEIS-GCM40DTAD
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM40DTAD
Related LinksGCM4, GCM40DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM40DTAD Details Description
Related parts for GCM40DTAD
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V SOT89 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-SUB NMB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G NEUTRAL WHITE SMD datasheet.pdf
FOOT SWITCH TFS201 datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 16VDC, 15UF datasheet.pdf