Sullins Connector Solutions GCM40DTBI-S189
GCM40DTBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GCM40DTBI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM40DTBI-S189.pdf
Availability of GCM40DTBI-S189
QUANTITY
GCM40DTBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM40DTBI-S189
Internal Part NumberEIS-GCM40DTBI-S189
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM40DTBI-S189
Related LinksGCM40DT, GCM40DTBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM40DTBI-S189 Details Description
Related parts for GCM40DTBI-S189
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN YLW 585NM DIFF datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
MKP 0.1UF 5% 2500VDC DRAWING T7 datasheet.pdf