XP Power GCS250PS15-R
GCS250PS15-R picture photo
Mfg. Part Number
GCS250PS15-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Datasheet Download
GCS250PS15-R.pdf
Availability of GCS250PS15-R
QUANTITY
GCS250PS15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of GCS250PS15-R
Internal Part NumberEIS-GCS250PS15-R
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.3A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCS250PS15-R
Related LinksGCS250, GCS250PS15-R Datasheet, XP Power Distributor
GCS250PS15-R Details Description
Related parts for GCS250PS15-R
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 2POS .187 SER BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-252 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 4POS 12' datasheet.pdf