Comair Rotron GDA4020-24BB
GDA4020-24BB picture photo
Mfg. Part Number
GDA4020-24BB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
GDA4020-24BB.pdf
Availability of GDA4020-24BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GDA4020-24BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GDA4020-24BB
Internal Part NumberEIS-GDA4020-24BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesGryphon
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.3 CFM (0.235m³/min)
Static Pressure0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise30.9 dB(A)
Power (Watts)1.70W
RPM8000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.070A
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDA4020-24BB
Related LinksGDA402, GDA4020-24BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GDA4020-24BB Details Description
Related parts for GDA4020-24BB
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IP CORE 2D EDGE DETECTOR ECP2 datasheet.pdf
EDGEON SQUARE 16 NI .375 CNTR datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS 1MM datasheet.pdf