Vishay Semiconductor/Diodes Division GDZ2V2B-HG3-18
GDZ2V2B-HG3-18 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ2V2B-HG3-18
Brief Description
DIODE ZENER 2.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
GDZ2V2B-HG3-18.pdf
Availability of GDZ2V2B-HG3-18
QUANTITY
GDZ2V2B-HG3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ2V2B-HG3-18
Internal Part NumberEIS-GDZ2V2B-HG3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr120µA @ 700mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ2V2B-HG3-18
Related LinksGDZ2V2B, GDZ2V2B-HG3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GDZ2V2B-HG3-18 Details Description
Related parts for GDZ2V2B-HG3-18
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN RING TONG 24AWG #10 PIDG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 390 OHM 1200MA 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf