Amphenol Industrial MS3112E20-41S
MS3112E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E20-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3112E20-41S.pdf
Availability of MS3112E20-41S
QUANTITY
MS3112E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3112E20-41S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E20-41S
Related LinksMS3112, MS3112E20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E20-41S Details Description
Related parts for MS3112E20-41S
BERGSTIK HDR DR SMT datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 256CSBGA datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 9.5A datasheet.pdf
PROTECT COVER-SF4B-H88G/A44G datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 369MA 2.23 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO TNC JACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf