Vishay Semiconductor/Diodes Division GDZ5V6B-HE3-18
GDZ5V6B-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ5V6B-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
GDZ5V6B-HE3-18.pdf
Availability of GDZ5V6B-HE3-18
QUANTITY
GDZ5V6B-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ5V6B-HE3-18
Internal Part NumberEIS-GDZ5V6B-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ5V6B-HE3-18
Related LinksGDZ5V6B, GDZ5V6B-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GDZ5V6B-HE3-18 Details Description
Related parts for GDZ5V6B-HE3-18
BATTERY NIMH 1.2V 650MAH W/TAB datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 67A TO263-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED T1-3/4 QUAD GRN 563NM RA PCB datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf
68UF 63V 10X25MM 85C 15000H datasheet.pdf