KEMET C911U102MVWDAAWL35
C911U102MVWDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U102MVWDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C911U102MVWDAAWL35.pdf
Availability of C911U102MVWDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U102MVWDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U102MVWDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U102MVWDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U102MVWDAAWL35
Related LinksC911U102M, C911U102MVWDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U102MVWDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U102MVWDAAWL35
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR 160.0UH MULTIWIND datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MINI BOX RCPT ASSY W/1COAX 36P datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf