Vishay Semiconductor/Diodes Division GDZ8V2B-HE3-08
GDZ8V2B-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ8V2B-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
GDZ8V2B-HE3-08.pdf
Availability of GDZ8V2B-HE3-08
QUANTITY
GDZ8V2B-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ8V2B-HE3-08
Internal Part NumberEIS-GDZ8V2B-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ8V2B-HE3-08
Related LinksGDZ8V2B, GDZ8V2B-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GDZ8V2B-HE3-08 Details Description
Related parts for GDZ8V2B-HE3-08
CAP THIN FILM 3.9PF 50V 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 669.6 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 2" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1600VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf