Vishay Semiconductor/Diodes Division GDZ8V2B-HG3-08
GDZ8V2B-HG3-08 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ8V2B-HG3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
GDZ8V2B-HG3-08.pdf
Availability of GDZ8V2B-HG3-08
QUANTITY
GDZ8V2B-HG3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ8V2B-HG3-08
Internal Part NumberEIS-GDZ8V2B-HG3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ8V2B-HG3-08
Related LinksGDZ8V2B, GDZ8V2B-HG3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GDZ8V2B-HG3-08 Details Description
Related parts for GDZ8V2B-HG3-08
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 2512 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SC705 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 195MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf