Diodes Incorporated GDZ8V2BLP3-7
GDZ8V2BLP3-7 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ8V2BLP3-7
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2DFN
Datasheet Download
GDZ8V2BLP3-7.pdf
Availability of GDZ8V2BLP3-7
QUANTITY
GDZ8V2BLP3-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ8V2BLP3-7
Internal Part NumberEIS-GDZ8V2BLP3-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±3%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device Package2-X3-DFN0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ8V2BLP3-7
Related LinksGDZ8V2, GDZ8V2BLP3-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
GDZ8V2BLP3-7 Details Description
Related parts for GDZ8V2BLP3-7
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
3500 W/2-85252DW 15' 14-3 85266 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS LBGA datasheet.pdf
FN ADJ APP 2.50MM SPOX F CRMP TR datasheet.pdf
DIODE UFAST REC 600V 12A TO-263A datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 5% 400VDC datasheet.pdf