Rohm Semiconductor GDZT2R5.1
GDZT2R5.1 picture photo
Mfg. Part Number
GDZT2R5.1
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 100MW GMD2
Datasheet Download
GDZT2R5.1.pdf
Availability of GDZT2R5.1
QUANTITY
GDZT2R5.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZT2R5.1
Internal Part NumberEIS-GDZT2R5.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseGMD2
Supplier Device PackageGMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZT2R5.1
Related LinksGDZT, GDZT2R5.1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
GDZT2R5.1 Details Description
Related parts for GDZT2R5.1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10HSIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SINGLE LINE,LO.DEN.SERIAL+ETN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 220 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
FUSE 2.5A 63VAC/DC SLOW 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf