Sullins Connector Solutions GEA18DTMD
GEA18DTMD picture photo
Mfg. Part Number
GEA18DTMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GEA18DTMD.pdf
Availability of GEA18DTMD
QUANTITY
GEA18DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of GEA18DTMD
Internal Part NumberEIS-GEA18DTMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEA18DTMD
Related LinksGEA1, GEA18DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEA18DTMD Details Description
Related parts for GEA18DTMD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
IC COMP RRIO 1.8V P-P SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.25A SOD57 datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 4000MA 277-480 datasheet.pdf