Sprague Goodman GEC14000
GEC14000 picture photo
Mfg. Part Number
GEC14000
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-14PF 750V THRU HOLE
Datasheet Download
GEC14000.pdf
Availability of GEC14000
QUANTITY
GEC14000 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC14000
Internal Part NumberEIS-GEC14000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 14pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated750V
Size / Dimension0.312" Dia x 0.391" L (7.92mm x 9.93mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC14000
Related LinksGEC1, GEC14000 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GEC14000 Details Description
Related parts for GEC14000
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.47A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
METAL STRIP STEEL VIBRAKRIMP datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf