Sullins Connector Solutions GEC19DRXS-S734
GEC19DRXS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GEC19DRXS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC19DRXS-S734.pdf
Availability of GEC19DRXS-S734
QUANTITY
GEC19DRXS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC19DRXS-S734
Internal Part NumberEIS-GEC19DRXS-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC19DRXS-S734
Related LinksGEC19DR, GEC19DRXS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC19DRXS-S734 Details Description
Related parts for GEC19DRXS-S734
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
16 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC ULTRASOUND DRIVER 40WQFN datasheet.pdf
CONN 13POS M DIN41617 CL.3 datasheet.pdf