Sullins Connector Solutions GEC20DRAN-S734
GEC20DRAN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GEC20DRAN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD
Datasheet Download
GEC20DRAN-S734.pdf
Availability of GEC20DRAN-S734
QUANTITY
GEC20DRAN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC20DRAN-S734
Internal Part NumberEIS-GEC20DRAN-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC20DRAN-S734
Related LinksGEC20DR, GEC20DRAN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC20DRAN-S734 Details Description
Related parts for GEC20DRAN-S734
FILTER POWER LINE 50A 300/520V datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
E2 DIE FOR MMT-101 (190320181) datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf
26P M HD PC 'C' FILT 830PF M3 datasheet.pdf