Sullins Connector Solutions GEC25DRYH-S734
GEC25DRYH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GEC25DRYH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC25DRYH-S734.pdf
Availability of GEC25DRYH-S734
QUANTITY
GEC25DRYH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC25DRYH-S734
Internal Part NumberEIS-GEC25DRYH-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC25DRYH-S734
Related LinksGEC25DR, GEC25DRYH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC25DRYH-S734 Details Description
Related parts for GEC25DRYH-S734
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VCA2614EVM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf