Sullins Connector Solutions GEC26SBSN-M89
GEC26SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GEC26SBSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS .100 RT/A SMD
Datasheet Download
GEC26SBSN-M89.pdf
Availability of GEC26SBSN-M89
QUANTITY
GEC26SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC26SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GEC26SBSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC26SBSN-M89
Related LinksGEC26S, GEC26SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC26SBSN-M89 Details Description
Related parts for GEC26SBSN-M89
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
LED PNL IND 10MM ROUND GRN POLY datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 31.5 OHM .3W .02% RADIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf