Johanson Dielectrics Inc. 500R07W471KV4T
500R07W471KV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07W471KV4T
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
500R07W471KV4T.pdf
Availability of 500R07W471KV4T
QUANTITY
500R07W471KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07W471KV4T
Internal Part NumberEIS-500R07W471KV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07W471KV4T
Related Links500R07W, 500R07W471KV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
500R07W471KV4T Details Description
Related parts for 500R07W471KV4T
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
TXRX RJ-45 SFP 1.25GBD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 50V SCREW datasheet.pdf
HPCRA CLOSED PWR SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf