3M MP2-H024-41P1-S-TG30
MP2-H024-41P1-S-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H024-41P1-S-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 2-FB 24POS 4ROW
Datasheet Download
MP2-H024-41P1-S-TG30.pdf
Availability of MP2-H024-41P1-S-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H024-41P1-S-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H024-41P1-S-TG30
Internal Part NumberEIS-MP2-H024-41P1-S-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H024-41P1-S-TG30
Related LinksMP2-H024-4, MP2-H024-41P1-S-TG30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H024-41P1-S-TG30 Details Description
Related parts for MP2-H024-41P1-S-TG30
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOJ datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR MSC1201/02 datasheet.pdf
IC 10-CH SW DUAL-ENABLE 24-TSSOP datasheet.pdf
IC MMIC DRIVER AMP 1STAGE SOT89 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 25A 2.62 MOHM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf