Sullins Connector Solutions GEC40DRTS-S734
GEC40DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GEC40DRTS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC40DRTS-S734.pdf
Availability of GEC40DRTS-S734
QUANTITY
GEC40DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC40DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-GEC40DRTS-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC40DRTS-S734
Related LinksGEC40DR, GEC40DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC40DRTS-S734 Details Description
Related parts for GEC40DRTS-S734
CONN HOUSING CRIMP 22POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
2X10 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W datasheet.pdf