Sullins Connector Solutions GEM12DCAH-S189
GEM12DCAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DCAH-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM12DCAH-S189.pdf
Availability of GEM12DCAH-S189
QUANTITY
GEM12DCAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DCAH-S189
Internal Part NumberEIS-GEM12DCAH-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DCAH-S189
Related LinksGEM12DC, GEM12DCAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DCAH-S189 Details Description
Related parts for GEM12DCAH-S189
TRANS NPN DARL 40V 0.5A SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 2.113K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP MICA 2500PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf