Sullins Connector Solutions GEM12DRMN-S273
GEM12DRMN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DRMN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GEM12DRMN-S273.pdf
Availability of GEM12DRMN-S273
QUANTITY
GEM12DRMN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DRMN-S273
Internal Part NumberEIS-GEM12DRMN-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DRMN-S273
Related LinksGEM12DR, GEM12DRMN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DRMN-S273 Details Description
Related parts for GEM12DRMN-S273
TRANSFORMER 25W 100HZ-15KHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CUT OFF DIE datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf