Sullins Connector Solutions GEM12DSEF-S13
GEM12DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM12DSEF-S13.pdf
Availability of GEM12DSEF-S13
QUANTITY
GEM12DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-GEM12DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DSEF-S13
Related LinksGEM12D, GEM12DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DSEF-S13 Details Description
Related parts for GEM12DSEF-S13
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SEALING BOLT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .437 datasheet.pdf
900 MHz ISM Band Analog RF Front End IC datasheet.pdf