Sullins Connector Solutions GEM15DRES
GEM15DRES picture photo
Mfg. Part Number
GEM15DRES
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
GEM15DRES.pdf
Availability of GEM15DRES
QUANTITY
GEM15DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM15DRES
Internal Part NumberEIS-GEM15DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM15DRES
Related LinksGEM1, GEM15DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM15DRES Details Description
Related parts for GEM15DRES
CONN TERM BLOCK DIN RAIL WM BG datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.2A 43 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf