Sullins Connector Solutions GEM15DSEI-S243
GEM15DSEI-S243 picture photo
Mfg. Part Number
GEM15DSEI-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
GEM15DSEI-S243.pdf
Availability of GEM15DSEI-S243
QUANTITY
GEM15DSEI-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM15DSEI-S243
Internal Part NumberEIS-GEM15DSEI-S243
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM15DSEI-S243
Related LinksGEM15DS, GEM15DSEI-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM15DSEI-S243 Details Description
Related parts for GEM15DSEI-S243
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q064MS-4,0C1-1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf