Sullins Connector Solutions GEM18DCBI-S189
GEM18DCBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM18DCBI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM18DCBI-S189.pdf
Availability of GEM18DCBI-S189
QUANTITY
GEM18DCBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM18DCBI-S189
Internal Part NumberEIS-GEM18DCBI-S189
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM18DCBI-S189
Related LinksGEM18DC, GEM18DCBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM18DCBI-S189 Details Description
Related parts for GEM18DCBI-S189
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 105MA 6.3 OHM datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG INLINE 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf