Sullins Connector Solutions GEM18DRTS
GEM18DRTS picture photo
Mfg. Part Number
GEM18DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM18DRTS.pdf
Availability of GEM18DRTS
QUANTITY
GEM18DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM18DRTS
Internal Part NumberEIS-GEM18DRTS
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM18DRTS
Related LinksGEM1, GEM18DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM18DRTS Details Description
Related parts for GEM18DRTS
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC 10BIT 40MHZ ADC 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
DISPLAY LCD-TFT 320X240 W/TOUCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 20A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf