Sullins Connector Solutions GEM18DTKT
GEM18DTKT picture photo
Mfg. Part Number
GEM18DTKT
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM18DTKT.pdf
Availability of GEM18DTKT
QUANTITY
GEM18DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM18DTKT
Internal Part NumberEIS-GEM18DTKT
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM18DTKT
Related LinksGEM1, GEM18DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM18DTKT Details Description
Related parts for GEM18DTKT
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 32V datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf