Bulgin PF0033/10/48
PF0033/10/48 picture photo
Mfg. Part Number
PF0033/10/48
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
SNAP FIT IEC TWIN FUSED INLET
Datasheet Download
PF0033/10/48.pdf
Availability of PF0033/10/48
QUANTITY
PF0033/10/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0033/10/48
Internal Part NumberEIS-PF0033/10/48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0033/10/48
Related LinksPF0033, PF0033/10/48 Datasheet, Bulgin Distributor
PF0033/10/48 Details Description
Related parts for PF0033/10/48
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 400V 8A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATER FOR THREAD-ON TIPS 33W datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf