Sullins Connector Solutions GEM22DRMD-S664
GEM22DRMD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
GEM22DRMD-S664
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 WW
Datasheet Download
GEM22DRMD-S664.pdf
Availability of GEM22DRMD-S664
QUANTITY
GEM22DRMD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM22DRMD-S664
Internal Part NumberEIS-GEM22DRMD-S664
Number of Positions44
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM22DRMD-S664
Related LinksGEM22DR, GEM22DRMD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM22DRMD-S664 Details Description
Related parts for GEM22DRMD-S664
IDC CABLE - MSC10A/MC10F/X datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 700V 16A D2PAK datasheet.pdf
POT 100 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE 28SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
XFMR CM-FLYBACK 15W EP13 datasheet.pdf