Sullins Connector Solutions GEM25DTMD
GEM25DTMD picture photo
Mfg. Part Number
GEM25DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM25DTMD.pdf
Availability of GEM25DTMD
QUANTITY
GEM25DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM25DTMD
Internal Part NumberEIS-GEM25DTMD
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM25DTMD
Related LinksGEM2, GEM25DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM25DTMD Details Description
Related parts for GEM25DTMD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN WIRE ADPT 12-10 TO 22-18AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V SOT227 datasheet.pdf