CW Industries GG-387-0015
GG-387-0015 picture photo
Mfg. Part Number
GG-387-0015
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
GG-387-0015.pdf
Availability of GG-387-0015
QUANTITY
GG-387-0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of GG-387-0015
Internal Part NumberEIS-GG-387-0015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesGG
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeStandard
Actuator Length13.08mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel4.90mm
Operating Temperature-10°C ~ 104°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GG-387-0015
Related LinksGG-38, GG-387-0015 Datasheet, CW Industries Distributor
GG-387-0015 Details Description
Related parts for GG-387-0015
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
SEATING TOOL ACTION PIN 15POS datasheet.pdf
NYLON MULTI 1 1/4" BLACK 50' datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 63 MOHM datasheet.pdf