Sprague Goodman GGW8R500
GGW8R500 picture photo
Mfg. Part Number
GGW8R500
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.8-8.5PF 750V PNL MNT
Datasheet Download
GGW8R500.pdf
Availability of GGW8R500
QUANTITY
GGW8R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GGW8R500
Internal Part NumberEIS-GGW8R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.8 ~ 8.5pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated750V
Size / Dimension0.375" Dia x 0.578" L (9.52mm x 14.68mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeUser Defined
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GGW8R500
Related LinksGGW8, GGW8R500 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GGW8R500 Details Description
Related parts for GGW8R500
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf